Stylistická úprava závěrečných prací
Základní koncept závěrečné práce, kterou je nejčastěji bakalářská, nebo diplomová práce, je jasně daný již předem – musí se jednat o vědecký text. S tímto vědomím je potřeba k psaní přistupovat již od začátku a vyvarovat se zbytečných chyb – rozvláčnosti, používání nevhodných slov, citového zabarvení atd…někteří studenti se nezastaví před ničím a do textu neváhají zamíchat třeba i poezii. Pokud se však nejedná o obor jejich studia (např. nestudují poezii přímo jako hlavní téma), nemají v závěrečné práci podobné záležitosti místo.
Základním kamenem dobré stylistiky textu je znalost odborné terminologie, která se vztahuje k tématu práce – nestačí však znát zpaměti definice daných pojmů, především je potřeba je umět ve větě správně použít – tedy tak, aby byl text logický a hlavně věcně správný. Rozhodně ovšem nelze říci, že čím více odborných pojmů, tím lépe – i s těmito termíny by se mělo zacházet citlivě a používat je v rozumné míře. Věta, ve které jsou kromě odborných, či dokonce latinských označení psány běžnou češtinou jen spojky a předložky, nebude pravděpodobně srozumitelná ani vyučujícímu a student jej takovým textem nijak zvlášť neohromí.
Gramatická správnost se stylistickou korekturou neoddělitelně souvisí – není snad ani nutné upozorňovat na to, že v textu se v žádném případě nesmí vyskytovat hrubky, překlepy, chybějící, či naopak přebytečné čárky ve větách, častým nešvarem je i (ne)shoda podmětu s přísudkem – tyto chyby se objevují zejména v delších souvětích, v nichž se nakonec ztratí i sám autor a na konci již neví, co chtěl vlastně na začátku říci. Jednotlivé věty by měly být psány s lehkostí, čtivě, sebevědomě, jednoduše - samozřejmě tohle není pro každého jednoduché, nicméně i tohoto umění lze dosáhnout tréninkem. Ideální je hodně číst, nejen beletrii, ale zejména odbornou literaturu (např. tu doporučenou ke studiu), zorientovat se v daném oboru, dosáhnout určité jistoty co se týče nejdůležitějších zákonitostí a pojmů. Studentům se při psaní závěrečné práce zúročí i hodiny, které během studia strávili nad sepisováním seminárních prací – ostatně jejich vedlejším úkolem je naučit studenta vědeckému psaní a jsou ideálním tréninkem pro tvorbu bakalářky, nebo diplomky.
Při stylistické korektuře je tedy vhodné se kromě již uvedeného zaměřit např. na tyto konkrétní problémové oblasti:
- časté opakování stejných slov, nebo slov se stejným slovním základem (zejména v rámci jedné věty),
- správné a logické řazení slov tak, aby věta nebyla kostrbatá, aby se dobře četla, aby byl po prvním přečtení jasně patrný její význam,
- používání zkratek a symbolů (je potřeba je při prvním výskytu vysvětlit, ideálně v poznámce pod čarou, nebo v závorce, výjimkou jsou pouze všeobecně známá označení, jako např. EU – Evropská unie, cm – centimetr atd.),
- práci psát jednotnou formou, ideálně v trpném rodě, který se k vědeckému textu hodí nejlépe (některé školy však vyžadují psaní v množném čísle, nebo v ich formě, je potřeba respektovat tyto požadavky a hlavně jednou zvolenou formu dodržet v celé práci).
Pokud si ani po přečtení těchto řádků nejste se stylistickou úpravou závěrečné práce jisti, velmi rádi Vám text zkontrolujeme a správnou stylistiku ohlídáme na www.seminarkybezprace.cz.
Mohlo by vás zajímat
Kontaktujte nás
- info@seminarkybezprace.cz
- (+420) 777 697 321
- (+420) 777 693 321
- Po – Ne, od 8:00 do 23:00
Reference
Zjistěte, co si o nás myslí naši klienti
- dobrý deň prajem..ďakujem veľmi pekne, veľmi ste mi pomohli. Pekny deň prajem.
- Komunikace je velmi rychlá. Zpracovatelé ochotní. Moc děkuji za vše.
- Zdravím. Jsem velice spokojený, rychlý přístup, všude Vás doporučím. Super, pecka, díky moc. F.
Anonymní objednávka
a komunikace se zpracovatelem Po přihlášení do klientské sekce můžete v detailu objednávky komunikovat přímo se zpracovatelem Vaší zakázky. Formou chatu jednoduše pošlete připomínky, dotazy, přílohy, vše oboustranně anonymně. Můžete zde také poslat dotaz administrátorovi.